Seoses Venemaa sissetungiga Ukrainasse andis eelretsenseeritav akadeemiline filosoofiaajakiri Studia Philosophica Estonica välja avalikkusele mõeldud erinumbri „Arutelud Vene-Ukraina sõjast“ („Reflections on the Russia-Ukraine War“). Ingliskeelse filosoofilise kogumiku autorid on üleilmselt tuntud ja tunnustatud autorid, kelle teadusliku taustaga kaasahaaravad esseed pakuvad mõtteainet ja uusi lähenemisnurki nii teadlaskonnale kui ka laiemale avalikkusele.
Mitte lihtsalt järjekordne akadeemiline väljaanne
Erinumbri „Arutelud Vene-Ukraina sõjast“ artiklite autorite hulgas on nii mõnigi mõjukas isik, sealhulgas maailmakuulus kirjanik Margaret Atwood, üks tunnustatuim Ukraina ajaloo teadlane Timothy Snyder, kaks Oxfordi Ülikooli professorit Jeff McMahan ja Jonathan Wolff ning kolm Ukraina tuntud kultuurikriitikut: Mychailo Wynnyckyj, Volodymyr Yermolenko ja Irina Zherebkina. Koos pakuvad autorid selge ja veenva käsitluse ühest meie aega ja piirkonda defineerivast kriisist, ühendades tipptasemel akadeemilise uurimistöö oma isiklike sõjakogemustega.
Kõik eriväljaande artiklid ja intervjuud on avalikkusele kättesaadavad, mis on akadeemilise filosoofiaajakirja puhul üsna uuenduslik lähenemine. Erinumber eristub just oma täpse ja laiahaardelise, kuid igale lugejale mõistetava analüüsiga Venemaa sissetungist Ukrainasse. Kogumikust on võimalik lugeda tapmise eetikast, vabaduse eest võitlemisest, natsionalismi olemusest, rahust ja propagandast, feminismist ja kodaniku vastupanust selle sõja kontekstis, ajaloo kuritarvitamisest, Vene kultuuri tühistamisest, autoritaarsusest ja kurjuse probleemist, utoopiatest ja düstoopiatest ning filosoofia õpetamise väärtusest sõjaaegses Ukrainas.
Oluline lugemine kõigile
Erinumbri on toimetanud Londoni King’s College’i avaliku filosoofia teadur ja visionäär Aaron James Wendland, kes on ühtlasi kaastoimetanud raamatuid Ludwig Wittgensteinist ja Martin Heideggerist ning avaldanud arvukalt töid avaliku filosoofia teemadel. „On ülioluline jagada akadeemilist analüüsi Venemaa sissetungist Ukrainasse just laiema lugejaskonnaga, et parandada üle maailma meie kõigi moraalset, kultuurilist ja poliitilist arusaama sellest agressioonist,“ rõhutas Wendland.
Eriväljaande ilmumise ingliskeelne esitlus ja Oxfordi Ülikooli moraalifilosoofia professori Jeff McMahani avalik loeng „Õiglane sõda ja tapmise eetika: analüüs Venemaa-Ukraina konfliktist“ toimus 5. septembril.
Eriväljanne sai ka väga laiaulatusliku meediakajastuse üle ilma.
Studia Philosophica Estonica (SPE) on eelretsenseeritav akadeemiline filosoofiaajakiri, milles avaldatakse teadusartikleid inglise, saksa ja eesti keeles. Ajakiri väärtustab oma töödes valdkondadevahelist ja uudset lähenemist eri teemadele. SPE on indekseeritud andmebaasides EBSCO, ERIH PLUS ja DOAJ.